Střední zdravotnická škola

Střední zdravotnickou školu navštěvují převážně studenti, kteří se hodlají dále vydat na dráhu doktorské specializace a nebo pak lidé, kteří chtějí pracovat v nemocničních zařízeních a jiných institucích zaměřených na léčby chorob jako asistenti, či sociální pracovníci. 

Středních škol se zaměřením na zdravotnictví je v České republice dostatek. Skoro v každém větším městě můžete takovou střední školu najít a ucházet se o studium právě v městě vám nejblíže.

Například pro Brno je typicky nejznámější zdravotnickou střední školou Jaselská.

Mezi obory, o které se potenciální student může zajímat, jsou obory Zdravotnické lyceum, Zdravotnický asistent a Sociální činnost. Obor zdravotnický asistent se dá studovat jak denní formou, tak i večerní. Večerní formou se obor následně studuje pět let místo čtyřech, jako je to u zbylých oborů.

Zásadní rozdíl mezi absolventem zdravotnického lycea a zdravotnického asistenta je ten, že absolvent zdravotnického lycea je vychováván k dalšímu studiu na VOŠ nebo na vysoké škole zdravotního typu a je uzpůsoben k tomu, aby mohl vyučovat zdravotnické obory či zastával funkci sociálně-zdravotnického pracovníka. Zdravotnický asistent pak nejčastěji najde své uplatnění jako pracovník zdravotnické instituce, či nadále může pokračovat ve studiu na VOŠ či vysoké škole.

Absolvent oboru Sociální činnost je pak vychován k provozování pečovatelské činnosti a péči o dítě do tří let věku v denním režimu. 

Škola také nabízí všem svým studentům možnost zajímat se i o různé volnočasové aktivity v rámci studia a pořádá různé výjezdy do zahraničí a odborná setkání. Velkou výhodou studentům je i skvěle vybavená školní knihovna, která nabízí studentům veškeré potřebné materiály, které studenti využívají pro své obory. Tím pádem nedochází k tomu, že by student nenašel povinnou literaturu ke svému studiu.  Studenti čtvrtého ročníku jsou pak pod nestálými kontrolními testy, které zaručují jejich nejvyšší přípravu k maturitní státní zkoušce.

Karel Knotek