Dřezové baterie a jejich čištění – pomáhá šampon, citron nebo třeba ocet. Jak postupovat?

Přemýšlíte nad správnou údržbou dřezové baterie? Největším strašákem dřezové, ale i vodovodní baterie je vodní kámen. Ten dokáže nadělat nevzhledné bílé skvrny a vás nepříjemně potrápit. Jak si s jeho přítomností poradit a jak často se čištění baterie věnovat?

Pozor na prostředky ve spreji

Vodovodní baterie patří mezi nejvíce namáhaná zařízení v kuchyni. Pokud se rozhodnete pro používání nejrůznějších přípravků ve spreji, nikdy je na baterii nepoužívejte přímo. Raději je nejprve naneste na hadřík a až tím poté otřete dřezovou baterii. Pokud byste totiž sprej používali přímo, mohl by vniknout do útrob armatury a způsobit zde nepříjemné škody, které by se třeba projevily až po nějaké době.

Vsaďte na šampon

Pokud chcete nejprve zkusit vyčistit baterii něčím, co máte doma, můžete vsadit na obyčejný šampon. Jeho použití přitom schvaluje i řada výrobců baterií. Jednoduše jej naneste na hadřík a otřete jím baterii. Nezapomeňte šampon důkladně spláchnout vodou, aby zde nezaschnul a nenadělal ještě větší škodu.

Vyhněte se písku a houbičkám

I když mnoho osob pískové čističe v kombinaci s drátěnou houbičkou používá, nedoporučuje se to. Touto aplikací totiž vznikají miniaturní škrábance a rýhy, které jsou pouhým okem neviditelné. Po nějaké době však začínají způsobovat, že baterie ztrácí svoji ochrannou vrstvu a začíná rezavět.

Naopak skvěle pomáhá citron nebo ocet. Ale pozor. Nelijte ani jednu z těchto kapalin přímo na baterii. Raději si nejprve vytvořte roztok smíchaný s vodou a až ten na baterii aplikujte.

Pozor na chemické přípravky

Pokud nechcete zkoušet žádný z výše uvedených domácích receptů a raději vsadit na chemické přípravky, měli byste se řídit hned několika doporučeními. V prvé řadě lze doporučit, abyste se vyhnuli přípravkům, které obsahují alkohol, kyselinu chlorovodíkovou a chlor jako takový. Všechny tyto látky by vám totiž přinesly více starostí než užitku. Povrch dřezové baterie by s největší pravděpodobností poškodily.

Dřezové baterie čistěte několikrát týdně

Kvalita dřezových baterií se neustále zvyšuje a jedná se tak o investici na několik let. Pokud jste až doteď žili v tom, že čištění dřezové baterie stačí zopakovat několikrát do měsíce, jste na omylu. Abyste nevzhledným bílým skvrnám od vodního kamene zabránili a nemuseli se za svoji baterii stydět, lze doporučit se čištění věnovat hned několikrát týdně. Ideálně dvakrát až třikrát.

I když se to může zdát jako zdlouhavá práce, zabere vám údržba doslova jen několik málo minut. A navíc to budete dělat s vědomím, že tak prodlužujete životnost baterie. Vždyť komu by se chtělo každých několik let kupovat dřezovou baterii novou.

Nezapomínejte na perlátor

Součástí dřezových baterií často bývá také perlátor, na který se během údržby může zapomínat. Jedná se o drobnou součástku, která se nachází až u samotného vyústění baterie. Slouží k tomu, aby provzdušnilo průtok vody a vy jste jí tak spotřebovali méně. I když v konečném důsledku nebude nijak narušen váš komfort.

Při čištění dřezové baterie tak nezapomínejte jednou za čas vyčistit právě i perlátor. Ten stačí jednoduše odšroubovat a následně jej omýt některým z výše uvedených způsobů. Stejně jako na dřezové baterii, i na perlátoru ulpívá pouze vodní kámen, a proto je postup pro vyčištění prakticky totožný. Po důkladném vyčištění perlátoru jej již jen stačí opět přišroubovat na své místo. A nezapomínejte ani na těsnění, které se často kolem perlátoru nachází. To můžete vyčistit manuálně, nezapomeňte jej přitom před upevněním pořádně vysušit.

Karel Knotek