Stomatologie v Praze stále postupuje kupředu. Tuzemští lékaři rádi zkouší nové technologie a metody péče o zuby. Zapojují se také do mezinárodních výzkumů. Na některých místech v Praze, i ve větších městech republiky, vás například stomatologové ošetří s pomocí operačního mikroskopu. Oblíbenou novinkou posledních let je i technologie CAD/ CAM založená na systému Cerec. V neposlední řadě se zvyšuje využití laseru ve stomatologii. V budoucnu se možná k těmto metodám připojí i speciální technologie ultrazvuku, která je nyní ve vývoji.
Ve stomatologii se zvyšuje využití mikroskopu
Takzvaná mikroskopická stomatologie je dnes velmi moderní, ale zároveň poměrně drahá. Proto se s ní setkáte spíše na klinikách ve větších městech, kam dochází více pacientů. Výhody této metody jsou širokospektré. Tam, kde operační mikroskop mají, ho používají na všechno – od preventivních prohlídek až po komplikované zákroky. Někde s ním pracují i dentální hygienistky, a velkou výhodu představuje pro zubní laboranty.
Mikroskop je běžně využíván v mnoha jiných odvětvích medicíny již řadu let – například v neurologii či v oftalmologii. Vzhledem k tomu, jak malá místa (mluvíme o milimetrech) musí zubař ošetřit, je rozšíření mikroskopů do většiny stomatologických ordinací pravděpodobné. Bude to ale zřejmě trvat. Kromě finančních nákladů je také důležité neopomenout nutné proškolení personálu.
Výhody operačního mikroskopu
Vyšetření chrupu pod mikroskopem dokáže zjistit i kazy, které nejsou viditelné ani na rentgenovém snímku. Takové vyšetření může i dopředu určit, jestli nemá některý zub sklon k naprasknutí. Lékař také najde spáry způsobené špatně zhotovenou výplní nebo korunkou v zubu. Problém je tedy možné začít řešit dřív, než by se mohly projevit komplikace. V neposlední řadě pomůže zjistit probíhající onemocnění dásní a sliznic v dutině ústní. Využíván je samozřejmě pro zákroky typu zhotovení výplně, broušení zubů. Velký význam má pro endodoncii, která se zabývá ošetřením kořenových kanálků. Ty jsou bez pomoci optických pomůcek pro lékaře neviditelné.
Technologie CAD/ CAM se systémem CEREC
Tato technologie je využívána pro výrobu keramických korunek, můstků a faset. Veškerá výroba probíhá přes počítač. Lékař nejdříve naskenuje pacientovu dutinu ústní. Systém následně začne pracovat na modelování zubní náhrady. Ta je anatomicky tvarována přímo podle potřeb pacienta. Nakonec se vyfrézuje z keramického materiálu. Kromě keramiky se pro výrobu zubních náhrad využívá též plast a kovové slitiny. Se systémem Cerec pracují stomatologové v ordinacích i v laboratořích. Ošetření za pomoci technologie CAD/ CAM má pro pacienty ty výhody, že je rychlé, přesné spolehlivé. Vyrobené náhrady navíc působí velmi esteticky. Lékaři zmiňují i fakt, že díky přesnosti jde o mini invazivní zásah. Nepoškozují se tkáně ani vedlejší zuby.
Laser ve stomatologii
Laserová technologie má pro lékaře i pacienty tři hlavní výhody. Jde o mini invazivní metodu – nezasahuje tam, kde to není nutné. Díky tomu umožňuje zachovat strukturu chrupu v původním stavu. Léčba za pomoci laseru je velmi účinná. A většinou probíhá bezbolestně. Pro bázlivé pacienty jsou samozřejmě k dispozici různé druhy anestetik. Technologie laseru bývá často kombinována s využitím operačního mikroskopu. Laser je schopný působit velmi přesně na jedno konkrétní místo. Jeho dokonalé nasměrování je ale bez využití operačního mikroskopu složitější. Nejen o využití laseru ve stomatologii mluví doktor Zdeněk Broukal z Výzkumného ústavu stomatologického v Praze.