Pronájem bytu v Jihlavě se opět prodraží, cena již atakuje hranici 200 korun za metr čtvereční. Jaké jsou vyhlídky?

Chcete-li si pronajmout byt v Jihlavě, musíte si připravit opět o něco vyšší částku, než se kterou byste vystačili v loňském roce. To je bohužel nepříjemná skutečnost. Jihlava v tom však ani zdaleka není sama. Nájemné v České republice vzrostlo jen za poslední rok v průměru o celých 14 % a dosahuje nyní téměř 200 korun za metr čtvereční podlahové plochy, což je mimochodem suma, kterou zaplatíte právě v Jihlavě. Čím je to způsobeno a jak si stojíme v porovnání s okolní Evropou?

Pronájem bytu podražil napříč republikou

Nikoho zřejmě příliš nepřekvapí, že poptávka po bytech je značná, obzvláště pak po těch, které poskytují na Vysočině obce. V současnosti mnohonásobně převyšuje nabídku. Neustále rostoucí nájmy jsou už pro většinu obyvatel Jihlavy i naprosté většiny dalších měst téměř samozřejmostí, jelikož nás provázejí již řadu let. Co je příčinou jejich nepřetržitého růstu? Jsou to především stoupající ceny na developerském trhu. Zjednodušeně řečeno ten, kdo dráž nakoupí, chce také dráž pronajmout, což zní vcelku logicky.

A tak jsme na tom nyní tak, že za 60 metrů čtverečních podlahové plochy zaplatíme v průměru 12 000 korun měsíčně. Je to zkrátka důsledek toho, že prodejní ceny bytů u nás v posledních několika kvartálech rostly zdaleka nejrychleji v celé Evropě.

Vývoj cen bytů ve střední Evropě podle čtvrtletí (v procentech)

ZeměQ3 2016Q4 2016Q1 2017Q2 2017Q3 2017
Dánsko5,34,13,65,14,3
Německo6,66,94,83,83,6
ČR7,110,912,813,312,3
Slovinsko5,06,95,98,37,9
Maďarsko11,811,810,310,110,2
Itálie-1,0-0,3-0,1-0,3-0,9
Rakousko5,27,04,84,94,9
Polsko2,14,03,34,63,7
Slovensko7,58,33,86,67,3

Praha, Jihlava a Zlín jako lídři růstu nájemného

Při porovnání s rokem 2010 se u nás zvýšilo nájemné průměrně o 21 %. Nejmarkantnější nárůst zaznamenalo vcelku nepřekvapivě hlavní město, kde došlo ke zvýšení o více než 50 %. Praha má dnes mimochodem k dispozici zdaleka největší počet nájemních bytů a to přibližně 193 tisíce. Následovala právě Jihlava (6200 bytů) a také Zlín (obě města zdražila více než o třetinu). K nejmírnějšímu růstu ve sledovaném období došlo naopak v Karlových Varech, Hradci Králové nebo na severu Moravy, konkrétně v Ostravě.

Život v nájmu je v mnoha zemích Evropy normální

V rámci celé Evropské unie žije v nájemních bytech zhruba 30 % populace. Nejmarkantnější rozdíly existují mezi starými členskými zeměmi a těmi položenými více na východ, které ještě v osmdesátých letech minulého století náležely do tzv. Sovětského bloku. Pokud jde o Českou republiku, zde nežije „ve svém“ jen o něco více než pětina obyvatel. Situace se však postupně mění a ani my zřejmě nezůstaneme stranou tohoto vývoje.

Vlastnické bydlení na ústupu?

Nájemní bydlení dnes v Česku poskytují zejména obce a individuální majitelé. Soukromých poskytovatelů z řad firem je na tuzemském trhu prozatím jen velmi málo, ale v blízké budoucnosti se dá nejspíš očekávat, že jejich počet poroste. Rozšiřují se totiž zástupy lidí, kteří na vlastní bydlení díky razantně rostoucím cenám prostě nedosáhnou a zůstávají odkázáni na život v pronájmu. To s sebou nese mimořádné příležitosti k pravidelnému výdělku pro celou řadu investorů, kteří se již nyní začínají zajímat o tento segment realitního trhu, jenž podle všech současných ukazatelů vykazuje opravdu silný růstový potenciál.

Jaké jsou vyhlídky pro nejbližší roky?

Pokud jde o nejbližší budoucnost, bude hodně záležet na celkovém stavu evropské, potažmo naší ekonomiky. Hospodářská prosperita téměř vždy přináší i rostoucí ceny a bydlení se to pak týká obzvláště. Ostatně právě Česká republika je toho názorným příkladem.

Z dlouhodobějšího hlediska je však velmi pravděpodobné, že se podíl nájemního bydlení bude zvětšovat.

Dílem k tomu přispějí vysoké ceny nemovitostí, které by obzvláště ve velkých městech neměly výrazným způsobem spadnout ani v případě přirozeného hospodářského poklesu a svůj vliv budou mít též přísnější podmínky u hypotečních úvěrů.

Nájemní byt v Jihlavě seženete, ale vyloženě levné to už zřejmě nikdy nebude

Jihlava jako krajské město s mnoha příležitostmi bude nejspíš vždycky patřit k těm atraktivnějším lokalitám u nás. Nedostatek volných nájemních bytů se tak díky tomu v dohledné době minimálně zčásti vyřeší. Neutuchající poptávka totiž dříve či později přivábí i investory, kteří s vidinou dlouhodobých zisků začnou s jejich výstavbou.

Čím více jich bude, tím nižší může být i částka, pro kterou budou muset lidé měsíc co měsíc sahat do svojí peněženky. Na výši nájmů z let předcházejících současné konjunktuře, však můžeme dozajista zapomenout. Souhlasíte?

Karel Knotek