Proč se ceny liší víc než o prsa 

Podle statistik jsou nejčastěji hledané otázky týkající se operací zvětšení prsou následující : „Kolik stojí prsní implantáty?“ a „Kolik stojí zvětšení prsou?“ To není až tak překvapující, vzhledem k tomu, že zvětšení prsou je nejprodávanější kosmetickou operací na světě. U dotazů na téma plastika prsou a cena diskuze na internetu doslov přetékají. Najít relevantní odpověď se však ukazuje jako poměrně obtížné. Už proto, že je velmi vzácné najít renomovaného chirurga, který zveřejňuje poplatky za tento – nebo za  jakýkoliv chirurgický zákrok – na internetu a bez konzultace. Ve skutečnosti může takto zveřejněný poplatek odrážet pouze část ceny. Proto bývá před sumou neoblíbené slovíčko “od”. 

Je důležité mít na paměti, že jakýkoliv poplatek, který uvidíte na síti, potřebuje kontext, aby byl přesný. Totéž platí i o názorech; bez podrobné znalosti o konkrétní situaci je sdílená informace bezcenná. Ještě důležitější je, že rozhodování založené pouze na nákladech se nedoporučuje.

Platíte za zkušenosti i komfort

Do konečných nákladů na zvětšení prsou je zabudováno několik poplatků. Poplatek za počáteční konzultaci pokrývá první individuální schůzku s chirurgem. Ta je potřebná za účelem zjištění potřeb pacienta a projednání možností léčby. 

Samotná odměna, kterou si chirurg účtuje za skutečnou práci,  závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je jeho erudice,odborná způsobilost a praxe. Chirurg s mnoha lety zkušeností a s desítkami spokojených klientů bude  dražší než začínající operatér Vždyť právě praxe je u lékaře ta nejcennější přidaná hodnota. Sebelepší teoretik s červeným diplomem z univerzity se operovat naučí až při konkrétních výkonech. Tuto pravdu nelze nijak obejít. 

Celkovou částku za zákrok navyšuje také pobyt na klinice, která pro maximální pohodlí klientely bývá luxusně zařízena a vybavena. Dvacetičtyřhodinová individuální péče personálu, jednolůžkové pokoje s Wifi připojením, možnost diskrétního parkování v areálu a mnohé další vymoženosti jsou poskytovány sice ochotně, nikoliv však zadarmo.   

Řada položek k zahrnutí

Kromě vstřícnosti a permanentního úsměvu zdravotní sestřičky existují hmatatelné položky používané v chirurgii augmentace prsou. V prvé řadě jsou to implantáty, jejichž cena se liší v závislosti na specifikách materiálů a na různých výrobcích. Plastické operace prsou jsou in, takže je patrná snaha vyvíjet stále dokonalejší a dokonalejší implantáty; silikony již zcela nahradily ty původní fyziologické, ale ani ony nemají vyhráno. V poslední době jim začínají šlapat na paty gelové výplně, které co by čerstvá novinka jsou opět o něco dražší. 

Co si nikdo nedovolí odmítnout, je poplatek za anestezii. Cena uspávací látky tvoří pochopitelně zlomek celkové platby za vylepšená prsa, ale při její aplikaci a po celou dobu operace musí být přítomen anesteziolog, jenž také musí pobírat plat. Pokud využijete pooperační nemocniční oděv a kompresní či jiné rekonvalescenční pomůcky, pravděpodobně je rovněž najdete na konečném vyúčtování.  Tímto způsobem může orientační cena uvedená na stránkách kliniky vystoupat výrazně výš, a to nezmiňujeme nějakou výjimečnou komplikaci, která by vyžadovala ještě nákladnější řešení. 

Změna ceny vyhrazena

Abychom si to shrnuli: na tuto otázku “Kolik se platí za operaci prsou?” neexistuje žádná pevná odpověď. Jak už bylo řečeno výše, na nákladech na zvětšení prsou se podílí mnoho proměnných.  Prvním pevnějším vodítkem bude úvodní konzultace u chirurga, který si po posouzení stavu může být dovolit být konkrétnější. Rozhodně je to spolehlivější než zaručené tipy z anonymních diskuzí. Ovšem nezoufejte: v případě nečekaného navýšení ceny je možné ji uhradit  formou splátek. 

Vyhledáváte při nákupu zboží či služeb na internetu vždy to nejlevnější? 

Karel Knotek