Každý chce mít nohy v teple 

Když se řekne slovo “zimní”, co to ve vás vyvolává a co se vám vybavuje? Jsou to pozitivní, nebo negativní emoce? Představa zimní krajiny je příjemná, ale co si budeme nalhávat. Kromě oddaných příznivců zimních sportů si ji většina populace raději vychutná za oknem nebo na televizní obrazovce. Proč? Protože v zimě je venku chladno. 

Mrazivé teploty nejvíc odskáčou okrajové části těla, tedy ruce, uši, nohy a špička nosu. Studené končetiny při nízkých teplotách jsou obvykle přirozeným procesem. Tělo tak chrání důležité vnitřní orgány a mozek před podchlazením.  Přesto zimy nemusíte snášet se studenýma a bolavýma nohama, jelikož se správnými botami a punčochami odoláte chladu i v lednových mrazech. 

Speciality pro náruživé

Jsou lidé, kteří téměř nerozlišují punčochy na léto a punčochy na zimu. Zatímco ruce zastrkují do teplých, “toastových” rukavic, nohy si nadále chrání obvyklými ponožkami a punčochami. Zapomínají, že existují zimní punčocháče, jež jsou vybaveny speciálními vlákny, která aktivně udržují nohy v teple. Takový typ punčoch si dokonce vysloužil přízvisko „Warm up“. Zvláštními je dělá použitý výrobní materiál, např. tzv. vlákna kapok. Jsou to čistá, přírodní dutá vlákna ze semen stromu s názvem vlnovec pětimužný, která uvnitř ukládají vzduch.  Pro jejich jedinečné vlastnosti a vzhled se jim říká také rostlinné peří nebo rostlinné hedvábí. Vlákno uchovává tělesné teplo, ale zároveň odvádí vlhkost ven. Aby zůstaly nohy v zimě suché, je skutečně  důležité, protože zpocené nohy vyvolají odpařování a následné ochlazení. V této souvislosti je také pochopitelné, proč musí být vložky a obuv vybrány tak, aby se zabránilo studeným nohám. Vždyť k čemu je nejlepší vnitřní ochrana chodidel, když boty neodvádějí vlhkost dále ven?  

Pro dámy nesportovní

Punčocháče s kapokem a boty z pravé kůže s jehněčí nebo ovčí vlnou nebo termoboty z moderních syntetických vláken – to je vybavení milovníka zimní turistiky, kterého neodradí žádná nepřízeň počasí. Ten potřebuje, aby jeho ochrana nohou byla dokonale voděodolná, hřejivá a prodyšná zároveň. 

Avšak ani městský člověk nemůže před zimním počasím zavírat oči. byť se s ním setká jen na cestě do zaměstnání a obchodu a zpět. I ta sebeotužilejší “kancelářská krysa” – a přiznejme si, že dáma označovaná tímto spojením moc otužilá zrovna nebývá – již s nástupem podzimních plískanic vymění jemné letní punčocháče za “něco silnějšího”.

Teplé punčochy do města nejenže nepotřebují exkluzivní výjimečné materiály, ale dají se sehnat v různé tloušťce, podle toho, jak moc vám v práci topí a jako moc času budete trávit venku. A pozor – opravdické punčochy se vracejí. I když většina zákaznic sáhne na zimu po klasických punčocháčích, zimní punčochy jsou oblíbené například k přiléhavým šatům. Aby se toho pod nimi nerýsovalo víc, než je třeba, a aby se majitelka cítila i v lednu dost sexy.  Něco na způsob podvazkového pasu není třeba, dnešní punčochy – a ty teplé zvlášť – jsou samodržící.

Až se zima zeptá

Výhodou dámských punčoch a punčochových kalhot je jejich nadčasovost. Alespoň pro černé a decentní tmavé provedení to platí stoprocentně. Takže nikdy není brzy si několik teplých párů pořídit do zásoby, zvlášť pokud se někde objeví lákavá cenová nabídka. Topivo na topnou sezónu se také pořizuje s předstihem, o uhlí se vždy říkalo, že je nejlevnější na jaře. Protože se jedná o levné zboží, případná úspora u punčoch se může pohybovat v řádech desítek korun. Zkrátka tak akorát pro zakoupení jednoho páru navíc. 

Zkoušely jste nosit punčochy, nebo jste stoprocentně věrné punčocháčům?

Karel Knotek