Pracovní oděvy Praha – Zvolte si šaty, které nenaštvou inspektory práce

„Proč nepoužíváte ochranné pracovní oblečení?“ ptá se vedoucí svého zaměstnance u stroje linky, z jakých důvodů si dnes neoblékl pracovní oděv„Špatně se mi v nich chodí,“ stěžuje si zaměstnanec. Šéf ho ale nekompromisně pošle převléknout.

Nepříjemný rozhovor

Když je po směně, čeká zaměstnance nepříjemný rozhovor. „Nejsem v nich tak rychlý. Udělám méně práce,“ argumentuje zaměstnanec, proč si raději přinesl z domova vlastní kalhoty s laclem a ty firemní nechal v šatně. „Víte, že kdyby tohle viděl někdo z inspektorátu práce, máme průšvih? Pokuta může být vysoká,“ zuří ovšem šéf. 

Debata z očí do očí

Naštěstí se po chvíli šéf dá přednost věcné debatě. „Všiml jsem si, že i ostatní svlékají pracovní montérky hned, jakmile jim to situace dovolí. Jsou snad špatné?“ ptá se. Je klidně možné, že ne všechno bude úplně dokonalé. „Ty montérky nejsou špatné, látka je dobrá, kvalitní. Ale jsou příliš tuhé. Brzdí mne to v pohybu,“ stěžuje si zaměstnanec. Šéf naslouchá.

Pracovní oděvy praha – I zaměstnanci mohou ovlivnit výběr

Vedou spolu teď konstruktivní debatu. Vedoucí se dozvídá, že i jiní zaměstnanci si stěžují, že vše není úplně tak, jak by mělo být. Rozejdou se s tím, že se celá věc ještě probere na nejbližší poradě. Jak šéf slíbil, skutečně tam zařadí bod kvalita pracovních montérek a rozvine se velká diskuse. Závěry jsou podobně jako při rozhovoru mezi čtyřma očima.

Teď už panuje spokojenost

Přibude ale dodatek, že je třeba vybrat jiné pracovní montérky. Zaměstnanci tentokrát budou k výběru přizváni. Jak se domluví, tak se i stane. Dělníci mají možnost výběr ovlivnit. Rozhodnou se pro montérky z látky, která není tak tuhá, snadněji se přizpůsobuje chůzi. Teď už panuje naprostá spokojenost. Všichni si volbu pochvalují a v montérkách si pyšně vykračují. Jak uvádí tento článek, někde může být pracovní obutí a oblečení benefitem.

Nakupujte u renomovaných výrobců

Samozřejmě ale výběr pracovního oblečení nefunguje tak jednoduše, že prostě zaboříte prst někam do katalogu pracovního oblečení, a objednáte si zboží, které se vám zalíbí. Důležité je hlavně nakupovat u výrobců, kteří mají u výrobku prohlášení o shodě, jejich výrobky vyhovují normě EN 340 nebo EN 471 pokud jde o výstražné reflexní oblečení. Potom jste krytí i pro případ, že se zaměstnanci utrpí úraz.

Oblečení z domova nepřipadá v úvahu

Když ve firmě dojde k nějakému úrazu, okamžitě přicházejí lidé z inspektorátu práce. Prověřují bezpečnost práce, pracovní podmínky zaměstnanců. Pokud tedy mistr dovolí zaměstnanci nosit v práci lacláče, které si donesl z domova, s největší pravděpodobností si to pěkně odskáče. Dopustil se totiž velkého přestupku, který může mít dost nepříjemné důsledky.

Platí šéf i zaměstnavatel

Zákoník práce totiž úplně jasně říká, že vedoucí zaměstnanec odpovídá za bezpečnost práce ochranu zdraví při práci u svých podřízených zaměstnanců. Jestliže se zjistí, že zaměstnanci nepoužívají přidělené pracovní oblečení a také ochranné pomůcky, dostane za to šéf pokutu. Ještě hůř to ale slízne zaměstnavatel. Tomu hrozí pokuta až 2 miliony korun, pokud prostředky a oblečení svým zaměstnancům neposkytl.

Ekonomická volba není řešením

Bohužel není výjimkou, když se bezpečnost práce ve firmách podceňuje. Sáhněte si do svědomí. Neděje se to i u vás? Možná, že ano. Jestli tomu tak je, udělejte v těchto věcech pořádek. O nemístném šetření se zmiňuje i tento text. Nezřídka totiž dochází k tomu, že ve snaze ušetřit nastupuje při nákupu pracovních obleků a pomůcek ta nejjednodušší volba: ekonomická. Ve snaze ušetřit se kupuje to nejlevnější, bez ohledu na to, že kvalita nevyhovuje.

Karel Knotek