Střední odborné učiliště Domažlice

Svůj oficiální název v dnešní podobě získalo učiliště v roce 1996. Nicméně jeho kořeny sahají až do roku 1880. 

Jednou z podmínek přijetí uchazeče o studium je řádné absolvování primárního devítiletého vzdělávání a následné absolvování přijímacích zkoušek.

SOU Domažlice disponuje učňovskými obory a také obory zakončenými státní maturitní zkouškou, ze kterých se následně absolvent může ucházet o studium terciárního charakteru.

Uchazeči mají možnost vybrat si z oborů čtyřletých ukončených maturitní zkouškou skládající se z části státní a profilové: 

Gastronomie (Absolventi získají uplatnění v gastroprovozech, ubytování a získají široké uplatnění v technickohospodářské oblasti).

Kosmetické služby (Absolvent získá uplatnění v oborech pedikúra, manikúra, kosmetika. Stane se odborníkem v provádění kosmetických postupů a individuálních požadavků zákazníka spojených s módními trendy a novými  vědeckými poznatky).

Logistik a finanční poradce (Absolventi se stanou odborníky při vedení a provozování organizačních jednotek, nákupu a obchodní i podnikatelské sekci).

Mechanik a seřizovač (Absolvent získá praxi v programování CNC strojů, zpracování materiálu i obrábění a tvarování).

nebo tříletých ukončených výučním listem: 

Obráběč kovů (Absolventi se výborně uplatňují při řemeslných pracích spojených s kovy a CNC stroji).

Strojní mechanik (Absolvent získá povědomí o uskladňování, řízení a seřizování strojů a jejich údržbě, také má znalosti z kreslení a čtení výkresů. Sestavuje součástky a výrobky).

Kuchař – číšník (Absolvent je připraven na chod gastroprovozu ve svém oboru).

Kadeřník (Absolvent získá zkušenosti v tvoření dámského, pánského a dětského účesu. Je připraven se dále rozvíjet v individuálních potřebách zákazníka a v módních trendech).

Operátor skladování (Absolvent získá zkušenosti ze skladování a potřebné s tím spojené dokumentace).

Truhlář (Absolvent se uplatňuje při výrobě nábytku).

Strojní mechanik – zaměření na obsluhu lisů pro vstřikování plastů (Absolvent ručně zpracovává kovy. Zná údržbu strojních zařízení se základy svařování).

Prodavač (Absolvent oboru získává zkušenosti nejen z oblasti prodávání, ale také skladování a pokladní činnosti).

Škola také nabízí dvouleté nástavbové obory ukončené maturitní zkouškou. Jedná se o obory Podnikání a Dřevařská a nábytkářská výroba.

Karel Knotek