Jak se zbavit tuku? 10 tipů které pomohou

Důležitý při hubnutí bude nejen pokles samotné váhy, ale i  to, co se  za tím skrývá. Dali jste si novoroční předsevzetí jak se zbavit tuku a zhubnout pár kilo? Přijměte 10 rad, jak na to správně jít.

Hmotnost vs. tuk. Jak se zbavit tuku dlouhodobě

Jestliže klesá vaše hmotnost, nemusí to nutně být signál, že máte vyhráno. Hmotnost totiž nelze ztotožňovat s tukovou hmotou. Zhubnout můžete i tím, že se zbavíte přebytečné vody v těle, nebo že se vyprázdní obsah žaludku. Avšak to ještě není  redukce tuku. Takovéhle “zhubnutí” pochopitelně nemá dlouhodobý výsledek.

10 tipů pro správné hubnutí

1. Pozor na rychlé diety

Právě různé detoxy nebo speciální diety, které slibují magické výsledky v řádu dnů nebo týdnů jsou většinou jen rychlou cestou ke krátkodobému výsledku. Stojí právě na odstranění vody v těle. A to za většinou za cenu několikadenního hladovění. Nejen, že kila, která při takových praktikách zhubnete, brzy naberete zpět, mohou být i nebezpečné a způsobit řadu zdravotních problémů.

2. Spočítejte si kalorický deficit

Pokud chcete redukovat tuk, musíte spálit více kalorií, než přijmete. Pokud za den vaše tělo k udržení hmotnosti potřebuje 2000 kcal, a vy jich sníte 1500, vytváříte deficit 500 kalorií. Jeden kilogram tuku se rovná asi tak 7700 kalorií. Tedy při zmíněném denním deficitu by vám zhubnout jeden kilogram trvalo okolo dvou týdnů.

Spočítejte si, kolik kalorií potřebujete a vytvořte deficit podle toho, jak rychle a kolik chcete zhubnout.

3. Čtěte pozorně výživové údaje

Nikoho nebaví probírat s odstavci drobného písma na obalech potravin. Občas nás ale může překvapit, jak kalorické některé potraviny jsou, proto je nutné mít přehled. Častým důvodem, proč někdo “nemůže zhubnout” je, že konzumuje daleko více kalorií, než si myslí.

4. Dbejte na příjem vlákniny

Vláknina vytváří pocit sytosti. Pokud sníte 300 kcal v jídle, které je bohaté na vlákninu, zasytí vás na daleko déle, než 300 kcal z čokolády. Zdrojem vlákniny jsou třeba celozrnná pečiva, luštěniny, brokolice, lesní plody nebo ořechy.

5. Jezte více, za méně

Zkuste vyhledávat ta jídla, která mají nízkou kalorickou hodnotu na velké množství. Například 10 gramů čokolády obsahuje zhruba stejně kalorií, jako 150 gramů brokolice. 

Hledejte taková jídla, která vám umožní snst jich více a navodit tak větší pocit plnosti, místo jídel, po kterých budete mít hlad, ač jste zkonzumovali stejné množství kalorií.

6. Dodržujte pitný režim

Nenadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Úplně pravda to sice  není, ovšem dehydratace se často může projevovat pocitem nadměrného hladu. Dodržování zdravého pitného režimu má také řadu dalších přínosů pro zdraví.

7. Zařaďte do své rutiny pohyb

Hýbat se můžeme každý den, třeba tím, že místo výtahu využijeme schody a do práce se dostaneme pěšky, místo MHD. Takové menší změny mohou přinést velký výsledek. Pokud při váze 70 kg ujdete za hodinu 5 kilometrů, spálíte tak téměř 300 kcal.

8. Nesvazujte se zákazy

Extrémy nebývají zdravé. S dietou to platí také. Pokud si určité jídlo zcela zakážete, pravděpodobně na něj budete mít o to větší chuť. Dopřát si občas to, co vám chutná, i pokud je to zrovna nezdravé není od věci. 

9. Sledujte, co pijete

Spousta z nás si myslí, že z pití se nepřibírá. Naopak. Nejen sladké limonády, i alkohol může být překážkou v hubnutí. Třeba dvě deci červeného vína obsahují přes 150 kcal. Pozor bychom si měli dát i na oblíbené cocktaily. Třeba milované Mojito má na 200 ml přes 300 kcal.

10. Plánujte dopředu

Pokud chcete vidět dlouhodobé výsledky, je třeba vydržet a hlavně počítat s tím, že nebudou vidět rychle. Nejčastěji saháme po nezdravém jídle a rychlém občerstvení, když nemáme po ruce nic jiného. Proto vám může pomoci, když si naplánujete na týden dopředu orientační jídelníček a podle něj si nakoupíte. 

Co byste poradili vy?

Karel Knotek