Výzvy, které přináší péče o pleť v těhotenství

Některé těhotné ženy doslova září. Mohou za to hormonální změny, které pleti propůjčí ten tolik atraktivní lesk. Ne všechny ale mají takové štěstí a v období gravidity je trápí akné, zvýšená citlivost pleti nebo její pigmentace. Zní vám to povědomě? Až tedy začnete provádět změny ve svém životním stylu během gravidity, využijte této příležitosti ke změnám i ve své kosmetické rutině. Ať se vaše pleť cítí a vypadá co nejlépe. Máme pro vás pár tipů, jak tyhle výzvy v oblasti krásy, které sebou těhotenství přináší, zvládnout! 

Proč a jak se naše pleť během těhotenství mění?

Hormonální výkyvy nejsou jediným faktorem, které vzhled a stav vaší pleti ovlivňují. Obrovskou roli hraje také zvýšený průtok krve a vyšší produkce kožního séba. Rovněž dochází k nárůstu hormonů stimulujících tvorbu pigmentu, proto je třeba dát si pozor zejména na dva problémy – pigmentaci a hormonální akné.

Pigmentační změny

Tzv. těhotenskou masku byste si mohly splést s tmavými skvrnami, které se objeví, pokud svou pleť dobře nechraníte před slunečními paprsky. U mnoha žen pár měsíců po porodu samy zmizí a pigment se vrátí k normálu. Je ale možné, že změněná pigmentace už přetrvá. Riziko můžete snížit používáním SPF ochrany a vyhledáváním přírodních produktů s vysokým obsahem účinných látek a vitamínů C a E. Ty jsou skvělé pro minimalizaci pigmentace a vyrovnání tónu pleti.

Hormonální akné 

Máte pocit, že těhotenství vaší pleť vrátilo do teenagerských let? To, že se vám teď objevuje více pupínků, je normální. Pokožka je v tomto období citlivější než obvykle, proto je důležité používat produkty, které jsou přírodní a šetrnější, aby nedocházelo k jejímu většímu podráždění.

Výběr nejlepších tipů pro péči o pleť v těhotenství

  • Vyzkoušejte přírodní produkty

Teď a více než kdy jindy je vhodná doba na to objevit svět přírodní péče o pleť coby alternativu ke konvenční kosmetice. Seznamte se blíže s tím, co produkty, které používáte, obsahují. Chcete mít přece jistotu, že v nich nejsou žádné toxiny, parabeny ani syntetické látky.

  • Vyhněte se retinolům

Existuje několik hojně používaných kosmetických složek, kterým je lepší se v těhotenství a kojení vyhnout. A retinol je jednou z nich. Obsahují ho hlavně krémy a přípravky proti vráskám, protože skvěle redukují jemné linky. Jenže také urychluje buněčnou výměnu, což může způsobit, že pleť bude mnohem náchylnější k poškození sluncem a pigmentaci. Poohlédněte se po alternativě, která využívá přírodní složky. 

  • Zkontrolujte datum spotřeby

Využijte tuto dobu k tomu, abyste se ve své beauty výbavě udělaly pořádnou čistku. Zbavte se všeho, co je už dávno po datu spotřeby. Podívejte se na malou ilustraci na obalu kosmetických přípravků (obvykle je na nich uvedeno 6M nebo 12M) indikující počet měsíců, do kdy je máte po otevření spotřebovat.

  • Vyživujte celé tělo

Ke změnám dochází nejen na vaší pleti, ale na pokožce celého těla. Během těhotenství se může objevit snížená elasticita kůže a strie, které ale snadno vyřešíte vyživujícími produkty. Složkami vhodnými pro extra hydrataci jsou například šípkový olej nebo bambucké máslo. Ty dokážou minimalizovat i riziko jizviček. 

Jako matky (i budoucí) dáváme svým blízkým tolik, že zapomínáme sami na sebe. Změňte to a začněte třeba lepší péči o pleť. V tomto období si extra pohlazení opravdu zasloužíte!

Karel Knotek