Rychlost růstu vlasů závisí na celé řadě faktorů. Hlavní roli hrají věk, genetická výbava a také zdravotní stav člověka

Pokud se zajímáte o rychlost růstu vlasů, možná pro to máte nějaký závažnější důvod než pouhou zvědavost. Zdá se vám, že není vaše kštice ve stavu, na jaký jste byli dlouhé roky zvyklí? Ubývá vám vlasů tempem, které vás začíná znepokojovat? Pak je zcela pochopitelné, že se pokoušíte najít co nejvíce informací o tom, jak rychle by asi tak měly dorůstat. A věřte, že je toho celkem dost, co se lze o této problematice dozvědět. Jde totiž o téma, které „pálí“ miliony lidí napříč planetou a věnuje se mu proto bezpočet odborníků a snad ještě více laiků.

Chcete vědět, jak omezit padání vlasů na nezbytné minimum? Přemýšlíte, jak podpořit jejich růst? A rádi byste také zjistili, co si počít, pokud vám žádná z běžně dostupných rad nepomůže?

Jak rychle rostou vlasy? Dělá to v průměru 1,25 cm měsíčně!

Jak rychle rostou vlasy? Podobně znějící otázku si jistě kladou miliony lidí po celém světě. Někteří snad pouze z čiré touhy po vědění. Řada dalších však spíše proto, že to jde s jejich přirozenou pokrývkou hlavy tzv. „od desíti k pěti“. Pokud patříte k jedincům, kterým nové vlasy dorůstají tak pomalu, že nestíhají nahrazovat to, co už z hlavy vypadlo, máte určitě o čem přemýšlet. A nejspíš budete chtít nejen zjistit to, proč se tak děje, ale jistě se také pokusíte nepříznivou situaci zvrátit. Průzkumy, které tvrdí, že Češi patří k nejplešatějším národům na planetě, vás asi nijak neuklidní. Vy zkrátka nehodláte jen tak sedět a čekat, až bude vaše hlava úplně holá. Pár informací do začátku, které jsme pro vás připravili, proto asi uvítáte.

A jak rychle tedy vlasy vlastně rostou? Většina odborných studií dospěla k závěru, že to v průměru „dělá“ přibližně 1,25 cm za měsíc. Jelikož jde ale o průměr, je zřejmé, že je to u každého člověka trochu jinak. A proto se také za okamžik podíváme, které faktory mají na tento údaj největší vliv.

Alopecie

Pátráte po všem, co nějak souvisí s optimálním růstem a také s nadměrným padáním vlasů? Zjistili jste, že mohou být měsíc co měsíc delší zhruba o jeden a čtvrt centimetru? Pak je pravděpodobné, že jste narazili také na pojem alopecie a snad tedy i víte, co se za tímto slovem skrývá. Pro jistotu si to však stručně připomeneme. Alopecie je nepříjemné neinfekční onemocnění, v jehož důsledku člověk obvykle přijde o vlasy a také o ochlupení. Snad to nebude váš případ.

100 až 150 za den?

Není vyloučeno, že jste při svém bádání objevili ještě jeden zajímavý údaj. Řada více či méně odborných textů uvádí, že každému zdravému člověku denně vypadne přibližně 100 až 150 vlasů. To je však něco, čeho si obvykle ani nevšimnete. Pokud ale vidíte své vlasy, které vypadly, ležet všude kolem a novým se příliš dorůstat nechce, asi jste na tom o dost hůř. Zkrátka máte problém, který si říká o řešení. Než vám trochu napovíme, co můžete pro zlepšení situace udělat, podívejte se na to, čím je růst vlasů ovlivňován nejvíce. Jde především o tyto faktory:

  • Genetická výbava
  • Věk člověka – starším lidem rostou pomaleji
  • Onemocnění
  • Kvalita výživy
  • Péče o vlasovou pokožku

S čím byste měli začít?

Ubývá vám vlasů takovým tempem, že je to na první pohled patrné? A novým se příliš růst nechce? Pokud vás děsí představa, že byste mohli brzy skončit s holou hlavou, určitě uděláte téměř vše, aby k tomu nedošlo. My vám pro začátek doporučíme toto:

  • Dodržujte pitný režim, ale vyhýbejte se alkoholu
  • Nekuřte
  • Jezte potraviny bohaté na vitamíny a minerály
  • Nekvalitní šampony a kondicionéry hoďte do koše
  • Vyhýbejte se stresu
  • Vyzkoušejte speciální výživové šampony a olejové masáže hlavy
  • Omezte česání na nezbytné minimum
  • Vlasy skrývejte před slunečním svitem

Když žádná rada nepomůže

Může se samozřejmě stát, že vám nic z toho, co se dozvíte, s optimálním dorůstáním vlasů nepomůže. Bude jich zkrátka neustále ubývat. Konec světa to však rozhodně není. Vždy ještě můžete požádat o pomoc nějakého odborníka. Odborníka, jemuž se říká tricholog. Takový specialista už zpravidla nějaké řešení najde. Jednak má patřičné vzdělání a navíc disponuje moderními diagnostickými metodami. A nechcete-li čekat, jak dopadne vaše laická snaha o záchranu vlasů, obraťte se na trichologa rovnou. Většina lidí, kteří se potýkali s nadměrným padáním vlasů, by vám to nejspíš i doporučila.

Kdy jste si poprvé všimli, že není něco v pořádku? A myslíte, že byste se nakonec dokázali s životem bez vlasů docela dobře vyrovnat?

Karel Knotek