Virtuální sídlo – výhoda v podnikání

S konceptem nazývaným virtuální sídlo, se řada z vás mohla seznámit již před 20 lety, ale legalizován byl v České republice až roku 2009, kdy byly uzákoněny jednotící normy EU. Tyto normy podporují svobodné podnikání i usazování firem, takže i česká firma tak může mít zřízeno oficiální sídlo společnosti na takové adrese, kde sice bude fungovat, ale nebude se na ní zdržovat, protože za něj vše zařídí profesionální personál poskytovatele. Výhody virtuálního sídla pochopili podnikatelé rychle, takže se ve velmi krátké době stal tento způsob zřizování obchodních adres značně populární a hojně vyhledávaný. Co je virtuální sídlo čtěte zde.

Virtuální sídlo – co to je a jaké jsou jeho výhody?

Virtuální sídlo, jinak také nazývané virtuální kancelář je určitý druh pronájmu prostor na adrese, kterou máte uvedenu v živnostenském rejstříku jako místo podnikání nebo v obchodním rejstříku jako sídlo společnosti. Stejná adresa se pak objevuje na všech firemních dokumentech i v registrech. Adresa virtuálního sídla musí být označena, je na ní zřízena poštovní schránka, v lepších případech je pošta odebírána v recepci či pověřenou osobou.

Výhody virtuálního sídla

Jednou z výhod je zaregistrovaná adresa sídla společnosti, aniž byste se na ní museli zdržovat. Další důležitou výhodou je značná úspora financí, respektive provozních nákladů spojených s pronájmem klasických kanceláří – od samotného nájmu po provoz obligátního kávovaru.

Mnoho podnikatelů podniká tzv. z domova a v podstatě žádnou kancelář nepotřebují, většina z nich si ale chce zachovat soukromí, což může zajistit právě virtuální sídlo, jež jejich soukromou adresu ochrání. O tom, že zájem o virtuální kanceláře (sídla) roste, čtěte zde.

Registrace sídla společnosti na lukrativní adrese zajistí dostatek prestiže i uznání. Často je to právě adresa, která hraje důležitou ne-li zásadní roli, když se někdo rozhoduje o spolupráci s vámi. Zejména virtuální sídlo v Praze zvyšuje image a přináší úspěch.

  • Je dobré vědět, že ne vždy musí být virtuální sídlo jen virtuální, klidně v něm totiž lze uspořádat různá obchodní či úřední jednání, konference a podobně, což může ještě pozvednout důvěru klientů a obchodních partnerů vůči vaší firmě.
  • Řada podnikatelů sahá po virtuálním sídle i tehdy, kdy z nějakého důvodu nezískají povolení k umístění a registraci sídla společnosti tam, kde původně zamýšleli nebo když chystají podnikatelský projekt, který bude krátkodobějšího charakteru.
  • Velkou výhodou je u virtuálního sídla jeho stálost. Přestože vy se s firmou musíte stěhovat třeba do větších prostor kvůli rozvíjející se výrobě, vaše obchodní adresa zůstává díky virtuální kanceláři stále stejná, což vám ušetří spoustu starostí i času se změnou sídla v registrech, Obchodním rejstříku, na vizitkách, razítku, dokumentech atd.

Jaké služby jsou v rámci virtuálního sídla nabízeny nejčastěji?

Přestože se často nabízené služby liší v závislosti na tom, kterou společnost si jako poskytovatele adresy sídla vyberete, základní služby jsou v podstatě u všech stejné. Jaké to jsou nejčastěji?

  • umístění oficiálního sídla na prestižní adrese ve vybraných lokalitách
  • kontaktní místo, kde je i recepce umožňující styk firem s veřejností a orgány státní správy.
  • příjem veškerých doručených písemností a kurýrních zásilek, které byly doručovány na adresu společnosti.
  • oznámení o příchozí poště pomocí SMS, telefonu nebo e-mailem.
  • v případě potřeby je možné naskenování doručené korespondence a zaslání přes e-mailovou schránku
  • pevná telefonní linka s přesměrováním, případně s telefonní asistentkou
  • reprezentativní prostory, které mají technické i administrativní zázemí umožňující jednání s obchodními partnery či úřady, nebo možnost prezentace výrobků či služeb (showroom).
Karel Knotek